Piercing

(z ang., wym. pirsing; inaczej kolczykowanie, przekłuwanie) – forma ozdabiania ciała, która polega na wykonywaniu przekłuć w różnych miejscach na ciele takich jak wargi, język, brwi i wprowadzaniu w takie miejsca kolczyków wykonanych z różnego typu materiałów np. teflonu (PTFE), stali chirurgicznej, bioplastu, tytanu . Kolczyk po wygojeniu można zamienić na jakikolwiek inny, bardziej pasujący. Piercing jest zaliczany do tzw modyfikacji ciała z uwagi na charakter ingerencji w ciało, skórę.
Przekłucie skóry trwa zaledwie sekundy a cały zabieg zwykle kilka minut a przy bardziej skomplikowanej ingerencji na ciele – kilkanaście minut. Do zabiegu używa się zazwyczaj jednorazowych sterylnych narzędzi, igieł i kolczyków a w niektórych salonach narzędzi wysterylizowanych w autoklawie. Technika założenia kolczyka polega na przytrzymaniu szczypcami fałdu skórnego powyżej miejsca które ma być przekłute, przebiciu igłą skóry, przełożeniu przez otwór igły bądź plastikową rurkę wenflonu a następnie wkłada się kolczyk. Do przekłuwania miękkich części ciała np. płatków ucha używa się specjalnego pistoletu do piercingu. Pistoletami nie należy natomiast przebijać innych części ciała, gdyż zamiast przekłuwać tkankę tak jak robi to igła – rozszarpują ją , co utrudnia gojenie i powoduje problemy przy założeniu kolczyka. Przy wykonaniu tzw tuneli stosuje się między innymi nacięcia skalpelem.

Rodzaje piercingu


PĘPEK (navel)

Popularnie znany jako kolczyk w pępku, piercing ten zwykle nie przechodzi dokładnie przez pępek lecz przez płat skóry znajdujący się nad lub pod nim. Piercing bezpośrednio przez pępek jest możliwy tylko jeżeli osoba ma pępek wystający, tzw. outie. Piercing ten rozpowszechnił się mocno szczególnie wśród młodych kobiet.
Piercing ten jest jednym z najwolniej gojących się, czasem zajmując nawet rok zanim się w pełni wyleczy. Powodem tego jest małe ukrwienie tego obszaru ciała. Biżuterią zazwyczaj stosowaną są pierścienie i skrzywione sztangi.

SUTKI (nipple)

Piercing sutków może odbywać się zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Przebicie jest zwykle wykonywane poziomo lub pionowo. Czas gojenia wynosi zwykle od 2 do 4 miesięcy. Biżuterią zwykle stosowaną w tych piercingach to najczęściej pierścienie, sztangi oraz tzw. Nipple shield. Piercing ten oprócz walorów estetycznych może mieć także walory funkcjonalne, gdyż sutki należą do stref erogennych. Osoby z tym piercingiem twierdzą, że zwiększa to ich czułość.
Piercing ten nie przeszkadza w karmieniu piersią, lecz nie zaleca się aby karmić z włożoną biżuterią.

PIERCING POWIERZCHNIOWY

Piercing powierzchniowy odbywa się w dowolnym miejscu na skórze, nie przebijając żadnych konkretnych utworów. Nie spełnia on żadnej innej roli prócz estetycznej. Większość piercingów na skórze jest odrzucanych przez organizm w szybkim tempie, toteż większość przebić nigdy się nie goi. Z tego względu piercing powierzchniowy jest w większości tymczasowy. Jest jednak terminologia dotycząca niektórych szczególnych miejsc często przebijanych:
Hip - w miejscu gdzie widoczne są kości miednicy
Madison - pod szyją, nad dekoltem
Nape - z tyłu szyi
Neck - na bokach szyi
Wrist - na nadgarstku

CORSET

Jest to podtyp piercingu powierzchniowego. Piercingi typu corset są zwykle ułożone parami i rzędami dookoła kręgosłupa, swoim wyglądem przypominając gorset. Można je często znaleźć u kobiet z subkultury BDSM. Piercingi te odznaczają się dużym prawdopodobieństwem odrzucenia przez ciało. Z tego powodu są one zwykle tylko tymczasowe.

HAND WEB

Piercing ten przebija błoniastą skórę pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Goi się powolnie, od 6 miesięcy do roku. W tym czasie należy zachować higienę okolicy. Piercing ten nie przeszkadza w noszeniu rękawiczek.

Piercing a zdrowie

Z medycznego punktu widzenia kolczykowanie ciała jest równoznaczne jego okaleczaniu. Przekłucie, w którym umieszczono kolczyk, stanowi otwartą ranę, której gojenie jest długotrwałe. Z tego powodu w piercingu nie używa się biżuterii wykonanej ze srebra lub złota, jako metali niekorzystnie wpływających na proces gojenia. Do świeżych przekłuć używa się stali chirurgicznej 316L (bardziej polecana do zagojonych przekłuć ze względu na znikomą zawartość niklu), tytanu G23, bioplastu i PTFE. Są to materiały hipoalergiczne, pozbawione niklu (który najczęściej jest przyczyną uczuleń) oraz są biokompatybilne. Stal chirurgiczna powoli zostaje wypierana przez te, nowocześniejsze materiały. Przekłucie powinno być wykonane w warunkach sterylnych przez osobę wykwalifikowaną (nazywaną piercerem), aby zminimalizować ryzyko zakażenia np. gronkowcem lub wirusem zapalenia wątroby typu C, wirusem zapalenia wątroby typu B, wirusem HIV. Piercing wykonywany w jamie ustnej zwiększa ryzyko urazów w uzębieniu, a także licznych ubytków próchnicowych.

Gojenie

Czas gojenia jest zależny od miejsca przekłucia oraz indywidualnych cech organizmu. W pierwszej fazie gojenia normalne jest odczuwanie dyskomfortu, lekkiego bólu, swędzenia i pieczenia. Często też wydziela się płyn zawierający limfę, który zasychając tworzy suche strupki na biżuterii. Powinien on być dokładnie zmywany przy pomocy Octeniseptu (błędnym stwierdzeniem jest, iż sól fizjologiczna jest do tego najlepsza). Przez pewien czas po przekłuciu nie powinno się spożywać większych ilości alkoholu ani kofeiny, nie polecane jest też zażywanie leków rozrzedzających krew, jak aspiryna, w przypadku przekłucia języka zalecane jest ograniczenie palenia papierosów (nie dotyczy to osób silnie uzależnionych od papierosów – ograniczenie palenia dodatkowo obciąża organizm). Czas gojenia najczęściej przekłuwanych części ciała:

UCHO:

Standard Lobe – od 1 do 2 miesięcy
Tunnels – od 4 tygodni do 3 miesięcy
Tragus – od 1,5 do 3 miesięcy
Vertical Tragus – od 1,5 do 3 miesięcy
Anti Tragus – od 1 do 3 miesięcy
Conch – od 1,5 do 2 miesięcy
Industrial – od 5 do 9 miesięcy
Forward Helix – od 2 do 3 miesięcy
Helix – od 1,5 do 2 miesięcy
Horizontal Lobe - od 6 do 9 tygodni
Daith – od 2 do 3 miesięcy
Rook – 1,5 do 2 miesięcy

ŁUK BRWIOWY:

Standard Eyebrow – od 1,5 do 3 miesięcy
Horizontal Eyebrow – od 1,5 do 2 miesięcy
Anti Eyebrow – od 1,5 do 2 miesięcy

NOS:

Standard Nostril – od 1 do 2 miesięcy
Septum – od 1,5 do 2 miesięcy
Bridge – od 1 do 3 miesięcy
Vertical Bridge – od 1,5 do 3 miesięcy
Nasallang – od 1,5 do 3 miesięcy

WARGA:

Standard Labret – od 1,5 do 2 miesięcy
Lip Ring – od 1,5 do 2 miesięcy
Madonna – od 1,5 do 2 miesięcy
Horizontal Lips – od 1,5 do 2 miesięcy
Lowbrets – od 1 do 2 miesięcy

JĘZYK:

Standard Tongue – od 1 do 3 tygodni
Double Tongue – od 2 do 3 tygodni
Horizontal Tongue – od 2 do 3 tygodni
Tongue Web – od 2 do 3 tygodni
Venom – od 2 do 3 tygodni

SUTKI:

od 2 do 4 miesięcy

PĘPEK:

od 1 do 6 miesięcy

Świeża rana powinna być skrupulatnie czyszczona za pomocą gazy nasączonej solą fizjologiczną – ograniczy to ryzyko wystąpienia infekcji oraz innych powikłań. Wielu piercerów poleca również przemywanie miejsc przekłucia delikatnym mydłem antybakteryjnym (np. w czasie kąpieli; jednocześnie należy pamiętać, by nie narażać uszkodzonego naskórka na rozmoknięcie). Osoby z wadą krwi, gorszą krzepliwością czy hemofilią decyzję zrobienia sobie kolczyka powinny skonsultować z lekarzem.